This is the NSW HSC Honour Roll, listing every award or prize won by New South Wales HSC students in 2006, along with their school and subject details.
The report includes all Distinguished Achiever awards, All Rounder awards, and Subject Top Achiever awards (with rankings). First in Course awards are shown as Subject Top Achiever awards with a ranking of '1' i.e. first place.
The report also includes significant Australian national awards and prizes such as the Australian Student Prize.
51 | Heino, Brett John | Smiths Hill High School | Wollongong | Australian Student Prize | ||
52 | Huang, Nikki Na | Pymble Ladies College | Pymble | Australian Student Prize | ||
53 | Huang, Ying Ze | Pymble Ladies College | Pymble | Australian Student Prize | ||
54 | Huen, Amanda Kay | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | Australian Student Prize | ||
55 | Hunter, Claire Jean | SCEGGS Darlinghurst | Darlinghurst | Australian Student Prize | ||
56 | Huynh, Anthony | Sydney Boys High School | Moore Park | Australian Student Prize | ||
57 | Jansen, Stephanie Lea | Chevalier College | Burradoo | Australian Student Prize | ||
58 | Jeaitani, John | Cherrybrook Technology High School | Cherrybrook | Australian Student Prize | ||
59 | Johnston, Anika Leslie | Wenona School | North Sydney | Australian Student Prize | ||
60 | Jones, Gidon | Moriah College | Queens Park | Australian Student Prize | ||
|
||||||
61 | Joson, Nikki Andre Syquio | Presbyterian Ladies College Sydney | Croydon | Australian Student Prize | ||
62 | Kamalaraj, Narainraj | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | Australian Student Prize | ||
63 | Kintominas, Angela Anastasia | MLC School | Burwood | Australian Student Prize | ||
64 | Koneru, Sireesha | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | Australian Student Prize | ||
65 | Krigstein, Michael Lee | Moriah College | Queens Park | Australian Student Prize | ||
66 | Kwok, Dorothy Wing Sum | Hornsby Girls High School | Hornsby | Australian Student Prize | ||
67 | Lacko, Jarrah James Jack | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | Australian Student Prize | ||
68 | Lam, Katharine | St George Girls High School | Kogarah | Australian Student Prize | ||
69 | Lam, Katie | Hurlstone Agricultural High School | Glenfield | Australian Student Prize | ||
70 | Lantay-Lefkovich, Auriel | Penrith High School | Penrith | Australian Student Prize | ||
71 | Law, Michelle Meishan | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | Australian Student Prize | ||
72 | Ledang, Jonathan Alexander Quy | Sydney Grammar School | Darlinghurst | Australian Student Prize | ||
73 | Lee, Geoffrey Kwo X'iong | Trinity Grammar School | Summer Hill | Australian Student Prize | ||
74 | Lee, Richard Hoi-Wah | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills | Australian Student Prize | ||
75 | Leontiev, Kim | Rose Bay Secondary College | Dover Heights | Australian Student Prize | ||
76 | Leung, Gary Chee-ho | Canberra Grammar School | Red Hill, ACT | Australian Student Prize | ||
77 | Leung, Lawrence Sung Him | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills | Australian Student Prize | ||
78 | Lewis, David Richard | North Sydney Boys High School | Crows Nest | Australian Student Prize | ||
79 | Li, Charles Xin | Sydney Grammar School | Darlinghurst | Australian Student Prize | ||
80 | Li, Minmin | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | Australian Student Prize | ||
81 | Li, Yi-Long | North Sydney Boys High School | Crows Nest | Australian Student Prize | ||
82 | Lilley, Andrew | Sydney Technical High School | Bexley | Australian Student Prize | ||
83 | Lin, Jack Jie Kai | North Sydney Boys High School | Crows Nest | Australian Student Prize | ||
84 | Liu, Linda Chunyi | Pymble Ladies College | Pymble | Australian Student Prize | ||
85 | Liu, Tracy Zong Ting | Sydney Girls High School | Surry Hills | Australian Student Prize | ||
86 | Lloyd, Sarah Jennifer Jane | Abbotsleigh | Wahroonga | Australian Student Prize | ||
87 | Lo, Angela An-Chi | Cherrybrook Technology High School | Cherrybrook | Australian Student Prize | ||
88 | Lowe, Ariston Rhys Anekamai | Cranbrook School | Bellevue Hill | Australian Student Prize | ||
89 | Lu, Angelo | Sydney Boys High School | Moore Park | Australian Student Prize | ||
90 | Lutsyk, Yuliya | Our Lady of the Sacred Heart College | Kensington | Australian Student Prize | ||
91 | Malik, Aisha | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | Australian Student Prize | ||
92 | Maskil-Singer, Joel | Reddam House Bondi Campus | North Bondi | Australian Student Prize | ||
93 | Maung, Henry Moana | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills | Australian Student Prize | ||
94 | McEvilly, Claire Malvina | North Sydney Girls High School | Crows Nest | Australian Student Prize | ||
95 | McKemmish, Laura Kelly | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills | Australian Student Prize | ||
96 | McKenzie, Alexander Ross | Sydney Grammar School | Darlinghurst | Australian Student Prize | ||
97 | Mierowsky, Marc Basil | Moriah College | Queens Park | Australian Student Prize | ||
98 | Millar, Claire Catherine | The Scots School Albury | Albury | Australian Student Prize | ||
99 | Min, Jennifer | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills | Australian Student Prize | ||
100 | Mo, Lin | Leeton High School | Leeton | Australian Student Prize |